Ranga Ranga ya da Raga Raga ne demek?

Evleneceksen Gel yarışmacısı Solmaz Çiros’la birlikte lugatımıza giren “Ranga Ranga”nın ne olduğunu hepimiz merak ediyoruz. Kısa bir araştırmanın ardından Ranga – Raga’nın Hint müziğine özgü bir nota olduğunu öğrendik. Bilmeyenler için yazalım. Romanlar, Hindistan kökenli bir Hint kavmi göçlerle birlikte tüm dünyaya yayıldılar.

Ekşi Sözlük’te konu hakkında yazılanlardan bazıları şöyle

hint muziginde bes, alti veya yedi sesten olusan muzikal mod. tonal bati muzigindeki major ve minor skalalara benzer ama bu sefer notalarin sirasi da onemli (ornegin a’dan sonra illa ki b gelecek). ayrica kimi zaman “c’yi cok nadiren kullan” gibi detaylar da var.

“ulan bu kadar kural koyup yaraticiligi sinirlandirmanin alemi ne” dememeli hemen, cunku bu kurallar icracinin bazi seyleri otomatige takmasini temin edip dogaclama esnasinda kolaylik sagliyor.

ragalar gunun saatlerine gore ayriliyor: sabah, ogleden sonra, ikindi ve gece. gece ragalari cok kasvetli olurken sabah ragalari daha bir genis, daha bir engin izlenim birakir insanda.

 • hint klasik müziği makamları ve melodi bilgisidir. sanskritçede renk, ruh hali, güzellik, melodi, armoni anlamları taşır. raag veya rag diye de yazılabilir.
  özellikle kanada raga ailesinden darbari çok acayiptir, tehlikelidir.
  03.12.2010 05:06 n joi

 • kanımca hint müziğini döndüren kavram.

  otun bokun başına raga koyuyorsun türkü oluyor.
  ‘raga adana’ bile var olm ne diyorsun?

  04.02.2011 15:30 gominist redar

36,548 total views, 4 views today

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yorum

Bumerang - Yazarkafe

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*