Nadasa bırakılan “İşte Benim Stilim”in hali ne olur?

Yayınlandığı ilk sezonda hem sosyal medyada hem de izlenme oranlarında adından söz ettiren fenomen yarışma “İşte Benim Stilim” (ilk yayınlanan adıyla Bu Tarz Benim) bugün ekranlara geri döndü.

Programın adı her ne kadar “İşte Benim Stilim” olsa da vatandaş onu “Bu Tarz Benim” diye biliyor. Yani Müge Anlı’nın Tatlı&Sert programının adını kimsenin bilmemesi gibi bir durum desek yeridir.

SHOW TV FIRSATI MI KAÇIRDI?

Programı program yapan sunucu ve jüri olunca durum böyle oluyor işte. Şimdi ‘program ne yapar’dan evvel bir mevzu hakkında yazmak istiyorum. Malumunuz programın ilk sezonunun sonunda yapımcı şirket programı alıp TV8’e taşımıştı. Show TV ile bu konuda hukuki anlaşmazlıklar çıkmış, programın ismi Show TV’de, formatı yapımcı şirkette kalmıştı.

Show TV hazır “İşte Benim Stilim” ekranda değilken meşhur jürinin şirketle anlaşmasının olup olmadığını sorgulayıp “Bu Tarz Benim”i farklı bir konseptle ekrana koyabilirdi. -Gerçi şimdi Show’da “Evleneceksen Gel” adlı dandik bir program var ama onun öncesine bırakabilirdi- izlenir miydi? Bu artık yapımcının ve yönetmenin maharetine kalmış bir durum. Detayla yormak istemiyorum sizleri ancak bu bir fırsattı denenebilirdi. Misal Kerimcan Durmaz’ın adı “İşte Benim Stilim” için geçmişti. Bunu Show TV kullanabilirdi. Bir sürü izlenebilirliği olan ama modadan anlamayan insan piyasada mevcut. Sırf gülmek için ben olsam Safiye Soyman, Kerimcan Durmaz ve Bülent Serttaş’ı (başkası da olabilir kimse aklıma gelmedi şimdi:) ) bir araya getirir bir moda programı yaptırırdım. Sonuçta o programın moda için değil de başka sebeplerle izlendiğini hepimiz biliyoruz…

YAYINLANDIĞI SAATTE NELER ZİRVEDE?

Neyse gelelim asıl mevzumuza TV8’deki “İşte Benim Stilim” ne yapar? Efendim yayınlandığı saate bakarsak üç büyük kanalımızda evlendirme programlarımız mevcut ve bunlar pastadan en büyük payı alıyorlar. Her yüz kişiden neredeyse ellisi bunları izliyor. Sonra FOX’ta ne olduğunu anlayamadığım, bir türlü ısınıp da izleyemediğim Gardırop Savaşları var ki o da yüz kişiden onu tarafından tercih ediliyor. Kanal 7’de yayınlanan Hint dizisi de yüz kişiden onunun tercihi ve TRT1’de yayınlanan dizi de yüz kişiden onu tarafından tercih ediliyor. Toplamda neredeyse yüzde seksen bu yapımlarda toplanmış durumda. Geride kalan yüzde yirmilik kısım küçük kanallarımızın elinde bulunuyor.

Açıkçası insanlar artık evlendirme programlarının gerçek yüzünü görmeye başladığından dolayı alternatif yapımlar arıyor. Bu boşluğu diziler doldurabilir belki. Ancak bu tür eğlence ağırlıklı ve yine içinde oyuncu ajanslarından seçme de olsa tanınmayan kızlarımızın yarışması insanların ilgisini çekecektir. İlk gün için tahminim çok pozitif değil ancak sosyal medyaya düşecek içerikler üretildikçe, magazine yönelik içerikler programda ön plana çıkarıldıkça izlenme oranlarını evlendirme programlarının hemen bir alt kademesine yerleştireceği kanaatindeyim. 

Başlıkta “nadas” ifadesini kullandım. Çünkü uzun zamandır bu programımız ekranda değildi. Şimdi Kemal Doğulu’nun yeniden katılımıyla geri gelmesi TV8 ve yapımcısı için çok verimli olacaktır eminim ki… İşin sosyal medya boyutuna bakarsak Nur Yerlitaş ve Kemal Doğulu’nun geçirdiği sağlık problemlerinin ekrana duygusal bir şekilde yansıtılması tahminimce sosyal medyada çok konuşulmuştur ve bu durum reytinglere az da olsa pozitif şekilde yansıyacaktır eminim ki. Allah kaza, bela vermesin. 

Kanala not: Lütfen özetleri de bir bölüm kadar uzun tutmayın. Geçen sezon uzun uzadıya verilen özetler yüzünden belki de istediğiniz izlenme oranına erişemediniz!

MEDYA YORUMCUSU

3,245 total views, 3 views today

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yorum

Bumerang - Yazarkafe

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*