“Bu Şehir Arkandan Gelecek” yanlış gün kurbanı oldu

Medya Yorumcusu yazdı:

Başrollerinde Kerem Bürsin ve Leyla Tuğutlu’nun yer aldığı atv’nin yeni başlayan iddialı dizisi “Bu Şehir Arkandan Gelecek” geçen hafta çarşamba günü yayınlanmaya başladı. Dizi Diriliş Ertuğrul ve Kara Sevda gibi yapımlar yılbaşı dolayısı ile yayında olmadığından iki kategoride birinci bitirdi. Ancak çarşamba günü NO 309’u saymazsak alternatifsiz durumda olan “dizi” düşük bir rating ve share oranıyla birinciliği elde etti. Yani birinci olması bir şey ifade etmedi.  Bu hafta dizinin ikinci bölümü yayınlandı. Haliyle Diriliş Ertuğrul karşısında adeta ezildi. Dizi üç kategoride 6. 7. ve 8. oldu. Peki atv nerede yanlış yaptı?

Öncelikle atv, Aşk ve Mavi dizisini cuma gününe koyarak hata etti. Bir yanda bir yıldır dizi için kendini heba eden Kerem Bürsin öte tarafta alışılmışından da basit,sıradan, bayağı bir aşiret dizisi. atv, Ay Yapım’la aylar öncesinden anlaşmıştı muhtemelen. Bu dizilerin yayın günlerini de ona göre ayarlayacaktı. “Çarşamba gibi zorlu bir güne iddialı bir dizi koyalım; birinci olamazsak da en azından ikinci, üçüncü oluruz” gibi bir şey düşündüklerinden eminim.

Aşk ve Mavi, Karagül’ü hatırlatması nedeniyle cumaya bırakıldı. Bunu anlamak zor değil. Ancak pazar gününe bırakılsaydı çok daha iyi bir tercih yapılmış olurdu. Ve dizinin uzun ömürlü olacağı söylenebilirdi. Ancak bu durumda cumaya başka bir kanal yeni bir güçlü yapım koyarsa Aşk ve Mavi ezilir gider benden söylemesi.

Kanal cuma gününe “Bu Şehir Arkandan Gelecek”i bıraksaydı dizi eminim ki çok büyük bir izlenme oranına ulaşacaktı. Çünkü cuma günü yapımları zorakilikten izleniyor, alternatifsizlikten izleniyor. Bakın TRT’deki dizi baş roldeki hanım değişince fos oldu, Kiralık Aşk’ın izlenmeyeceği belliydi, Muhteşem Yüzyıl berbat halde, Güldür Güldür ve Arka Sokaklar da sabit kitleleri olan sürekli izlenen yapımlar, ancak kuvvetli bir yapım karşısında ayakta duramazlar.

Cuma olmadı mı, cumartesi ne güne duruyor? Cumartesi yapımlarını saymıyorum bile. Çok net şekilde ifade ediyorum. Dizi cumartesi ekranda olsa üç kategoride de açık ara birinci olur. Ama neticede hafta sonu bir gün olduğundan tercih etmemiştir kanal ve yapım şirketi.

“Şimdi “Bu Şehir Arkandan Gelecek”i çok abartmıyor musun?” diye sorabilirsiniz. Evet birazcık abartmış olabilirim. Dizinin senaryosunu çok iyi bulduğumu söyleyemem fakat önümüzdeki bölümlerde çokça olayın ortaya çıkmasıyla dizinin izlenme oranın Diriliş’e rağmen yükseleceğine inanıyorum. Ama yine de yazayım. Cuma ya da cumartesi yayınlansaydı, tıpkı Lale Devri dizisinin bir anda reytinglerde patlaması gibi bu dizinin de şahlanışına şahit olabilirdik…

5,263 total views, 3 views today

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yorum

Bumerang - Yazarkafe

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*