Ağlatarak da oynatarak da reyting kazanmanın rehberi

Bugün günümüz ne yazık ki aydın olmadı. Adana’da kardeşlerimizin elim bir şekilde hayatlarını kaybetmesi hepimizi derinden üzdü. Bu acı olaya paralel olarak ana akım televizyon kanallarımız ağırlaştırılmış yayına geçtiler. Kimi bunu becerdi, kimi beceremedi.

Bir medya analisti olarak dikkatimi en çok Evleneceksen Gel’dekiler çekti. Normal günlerde olduğu gibi bugün de programın otuz dakikalık bir kısmı Solmaz ve avanesine ayrıldı. Bildiğiniz üzere Solmaz çıktı mı oynamadan duramaz. Oynamazsa reytingler coşamaz…

Hatırlarsınız belki Solmaz ilk olarak geçen yıl Fox’da yayınlanan Zuhal Topal’la programına katılmış, programdaki taliplerinden birisi “Şehit haberleri varken ne diye böyle yayın yapıyorsunuz” diye programı eleştirince yeniden oynamaya başlamıştı… Yani bugün de oynaması tuhaf karşılanmazdı, ancak oynamadı. Belli ki program yetkilileri bu konuda tembihlemişti. (Gerçi oynaması konusunda da tembihli ya neyse)

Seda ablamız bugün başrolü Solmaz’a değil de Özkan, Tuğçe ve Emrah’ın oğlu Tayfun’a verdi. Bu üç kişininde anne ve babalarından yana psikolojileri sağlam değil. Tuğçe’nin babası o daha iki yaşındayken evi terk etmiş, Tayfun’un babası Emrah evladını kabul etmiyor ve Özkan’ın ana babası ayrı. Meseleyi önce alakasız bir şekilde Özkan açtı. Tuğçe’nin babasından yana çok dertli olduğunu ve bu meseleyi anlatmasını rica etti. Önce arkadan “ağlarsa anam ağlar, bu adam benim babam” gibi dertli parçalar çalınarak psikolojik hazırlıklar yapıldı. Hemen ardından günün anlam ve önemine binaen güzel bir spot yazıldı ekranın altına “Tuğçe’nin baba hasreti herkesi ağlattı” tabi stüdyodakiler ağlıyor, ekran başındakiler ağlıyor, Seda Abla ağlıyor, Özkan ağlıyor, Semra Hanım ağlıyor, Filiz ağlıyor, Neslihan ağlıyor ama işin garibi bir tek Tuğçe ağlamıyordu. Artık ne işler döndüğünü siz anlamaya çalışın. Neden bu mesele bir anda ekrana geldi, bu programlarda oyuncu ajanslarından şahıslar kullanılıyor mu vs sorusunun cevabı artık sizin idrakinize kalmış durumda.

Önümüzdeki günlerde analar, babalar belki Emrah stüdyoya getirilir ve reyting için en işlevsel şekilde kullanılır.

Öte taraftan Zuhal ablamız geçen yıllardan ders çıkarmamış gibi bir tavır içinde Egeli bir ablamız ile eğlencenin dibine vuruyordu…

Şimdi gelelim sonuca; Reyting tehlikesi mi var? Hemen ya birinin babası bulunur, ya birinin geçmişine yolculuk yapılır, ya akrabalar bağlatılır, kayıplar bulunur… Genelde Esra Erol’un kullandığı bir yöntem olarak bilinse de Zuhal Topal ve Seda Sayan tarafından da zaman zaman kullanılmaktadır. Yani evlendirme ile iş yürümediği zaman Müge Anlı’nın rolünden faydalanılıyor.

Velhasılıkelam, kurt bir televizyoncu olarak Seda Sayan’ı ve ekibini tebrik ediyorum. Ağlatarak da, oynatarak da nasıl reyting kazanılır sorusunun cevabı gibi yayınlar gerçekleştiriyorlar.

İşin etik boyutuna ben şimdilik değinmeyeyim… O da size kalsın

5,779 total views, 3 views today

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yorum

Bumerang - Yazarkafe

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*