Cesur ve Güzel bekleneni yakalayamadı çünkü… (Vatanım Sensin analiziyle birlikte!)

Cesur ve Güzel neden mi beklenildiği kadar izlenmedi? Hadi gelin muhteşem bir analiz yapalım…

Öncelikle ben bu yazıyı takriben iki hafta evvel falan yazacaktım. Hani dizi ekranda yokken. Ancak ben de sürekli Star TV gibi hamle yapmakta geç kalıyorum. Çünkü işler güçler, okul, vize, İstanbul derken zaman mefhumum başka bir hal alıyor. Peki tek işi milyonlarca liralık yapımları ekrana getirmek olan Star Tv’ye ne oluyor? 

Efendim, bu dizimizin tanıtımları Kanal D’nin yeni fenomeni “Vatanım Sensin”den önce dönmeye başladı. Ancak dizi Vatanım Sensin’den bir hafta sonra ekrana gelmeye başladı. Halbuki şöyle eylül ayında yahut ekimin başında başlasa adım gibi eminim ki İçerde dizisinin izleyicisi kadar sabit bir izleyiciye sahip olurdu ve onu sarsmak haliyle zor olurdu. Ancak şu durumda 1-0 mağlubiyet  daha ağır basmakla beraber kısa vadede kısmi 1-1 beraberlik görünüyor.

İki diziyi de izledim. Bir tarafta yine kimin eli kimin cebinde belli olmayan, oyuncuların değiştiği ama senaryonun sabit kaldığı klasik Türk dizisi öte tarafta işin içine tarihin, gerçekliğin ve aşkın girdiği yeni bir macera var. Cesur ve Güzel’in hikayesinin cezbedici bir tarafı, piyasadaki yapımlardan bir farkı yok. Diziyi güzel kılan başrol oyuncuları ve Toygar Işıklı diye düşünüyorum. Yoksa bir albenisi yok.

Benim merak ettiğim olay şu ki kanal yönetimleri bu kadar masraf ettikten sonra senaryo işini neden ikinci hatta üçüncü plana atıyorlar anlamış değilim… Geç kalmak zaten Star TV için Allah’ın emri bir durum. Kurt Seyit ve Şura’da da aynı durum yaşanmıştı hatırlarsınız. Ki senaryosu da ancak Rus halkını cezbederdi ki bence uzun sürmüştü.

KIVANÇ TATLITUĞ BİR META OLARAK KULLANILIR! 

Bu dizi başka oyuncularla çekilse belki de finali için tarih bile verebilirdim ancak oyuncular durumu değiştiriyor. Muhtemeldir ki ileri ki bölümlerde işin içine yatak sahneleri de sokulacaktır. Bu da bir reyting oyunu ama nereye kadar… Aşk-ı Memnu’da normalleştirilmeye çalışılan ensest ilişkiler gibi şeylerin döneceğini sanmıyorum. Ama Kıvanç Tatlıtuğ bir meta olarak kullanılacak! 

Dizide Cesur ve Sühan karakterlerinin tarzları için iyi bir emek harcandığını da ara not olarak geçeyim… Ve şimdi lafı uzatmadan ne olacağını yazayım. Eğer Vatanım Sensin böyle devam ederse AB grubunda açık ara birinciliğe doğru yürüyecektir. Cesur ve Güzel’de daha fazla dikkat çekmek için senaryonun büyük bir evrim geçirmesi gerekir ki bu haliyle bir evrim geçirirse bu felce de sebep olabilir… Cesur ve Güzel ikincilikte takılı kalır ancak zaman zaman ABC1 ve Totalde birinciliğe yerleşebilir. O birinciliklerin de nelerden sağlanacağını az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.

Millet artık aynı senaryolardan, hatta güzel olmasına rağmen hala aynı melodilerden eser üretmeye çalışan Toygar Işıklı’dan bile bıktı. Yeni bir çıkış aranıyor ki Vatanım Sensin bu ihtiyacı karşılayacak gibi duruyor.  Dediğim gibi dizi Vatanım Sensin’den bir ay önce gibi başlasaydı bu kadar büyük dertlere düşmezdi, zor bir rekabette birinciliği kaptırmamak adına mücadele ederdi.

 

 

2,605 total views, 3 views today

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yorum

Bumerang - Yazarkafe

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*