Salih Tuna yazdı: İçerde ve Vatanım Sensin’in senaristleri kimler?

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Salih Tuna son dönemin fenomen dizileri İçerde ve Vatanım Sensin’in senaristlerini yazdı. Bakın bu dizileri yazanlar daha önce hangi eserleri ortaya koymuşlardı…
Salih Tuna – İçerdeki kahraman vatan hainleri operasyon mu yapıyor:
Fethullahçıların gerçekleştirdiği, vasatın çok çok altında bir sinema filmiydi. Lakin “üç kıtada çekilen tek Türk filmi” gibi revnaklı sözlerle propaganda edilmişti.

Adı, “Selam”dı.

Yolsuzluk susturuculu 17-25 Aralık 2013’teki FETÖ darbesinden 5-6 ay evvel vizyona girmişti.

İdealize edilen 3 Fetullahçı öğretmenin “hizmet” aşkıyla nasıl “kıtalar dolaştığını” anlatıyordu.

FETÖ’cü “abi” ve “ablalar” mahut filmin biletlerini “Sızıntı” abonesi yapar gibi veya “himmet” toplar gibi satmaya çalışmışlardı.

Yine de film umdukları “gişeyi” yapmamıştı. Propagandist, kötü bir filmdi.

Senaristi (N.Ş.) vaktiyle FETÖ çiftliği haline getirilen TRT‘de, bütün programlardan sorumlu müdürün (B.A.) sağ kolu gibiydi. (Bülent Arınç’ın baş harflerine bakıp da karıştırmayın lütfen; “müdür” diyorum. E tabii, bu müdür de genel müdür de, hülasa, tüm TRT o dönem Bülent Arınç’a bağlıydı.)

İşbu “Selam” adlı FETÖ’cü filmin senaristi (N.Ş.) şimdilerde Aydın Doğan‘ın kanalında (Kanal D) “Vatanım Sensin” adlı bir dizinin senaryosunu yazıyor. (Fazla açıklayıcı olduğu için mi nedir, dizinin adını da sonradan değiştirdiler, önceki adı “Vatan Haini”ydi.)

Dizide vatan için “vatan haini” olan Cevdet‘in (Halit Ergenç) hikayesi anlatılıyor.

Mahut dizinin geçen gün yayımlanan 2. bölümünden sadece bir diyalog aktarayım:

Karar ver kumandan. Vatan için vatan haini olur musun?

Olurum çavuş…

“Olurum çavuş” diyen, dizinin kahramanı Cevdet‘tir.

Bölüm finalinde Paşa, “kahramanımız” Cevdet’e, “Sen bir vatan hainisin. Vazifen bu. Bunu benden başka kimse bilmeyecek…” der.

Paşa’nın “vazifen bu” dediği, “casus” olarak “hizmet” vermekten ibarettir. Yani, herkesin “vatan haini” bildiği Cevdet, gerçekte bir “kahramandır” ama “paşa efendisinden” başka kimsecikler bilmez.

Birkaç diyalogdan veya hikâye cümleciğinden hareketle bir filmi veya diziyi mahkûm etmek bizden ıraktır.

Lakin…

Dizinin senaristinin daha evvel FETÖ’cü bir filme imza atması, zaten dönem itibariyle hayli manidar olan söz konusu diziyi daha da manidar kılıyor.

Durun, bitmedi.

Turgay Ciner‘in kanalında (Show TV) bu sezon arzı endam eden bir başka dizi daha var:

İçerde.

Dizinin, The Departed (Köstebek) filminden uyarlandığı biliniyor.

Bir şey daha biliniyor; mezkur dizinin senaristi (E. K.) “Kollama” adlı dizinin de senaryosunu yazmıştı. FETÖ kanalı STV‘de yayımlanan bu dizide, Zekeriya Öz‘ün görevden alınmasından malum MHP kasetlerine kadar birçok şey “önceden biliniyordu.”

İçerde”nin kahramanı Sarp (Çağatay Ulusoy) polis akademisinin son sınıfından “sızıntı” olduğu gerekçesiyle emniyet müdürü Yusuf(Mustafa Uğurlu) tarafından atılmıştır.

İnlerine gireceğiz” gibi göndermelerin yer aldığı dizide, Kebapçı Celal (Çetin Tekindor) ve Yusuf müdürün sorusu manidardır: “İçerde misin?

Her iki dizide de en hafif ifadeyle, “kahramanlık ve hainlik” üzerinden istifham oluşturulmaktadır.

Bütün bunları “drama” veya “kurmacaya” verebilirdik.

Ne ki, TSK üniforması giymiş FETÖ’cü alçaklar, “hizmet” ve “kahramanlık” aşkına, savaş uçakları ve tanklarla bu ülkenin insanlarına 15 Temmuz‘da saldırmamış ve “Vatanım Sensin” ve “İçerde”nin senaristleri daha evvel FETÖ‘cü işlere imza atmamış olsalardı.

Uzun lafın kısası; FETÖ hâlâ birçok yerde aktif.

6,538 total views, 3 views today

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yorum

Bumerang - Yazarkafe

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*